LCPS Students Honored at FBLA Spring Regionals

 

Loudoun County Public Schools (LCPS) students recently participated in the Future Business Leaders of America Shenandoah Region Spring Conference.

 

The following students placed in competitive events and advanced to the Virginia FBLA State Leadership Conference in April.

 

Accounting I

First Place: Anika Ramachandran, Rock Ridge High School

 

Advertising

First Place: Cindy Lam, Freedom High School

 

Banking and Financial Systems

First Place: Madeline DiLuigi, Independence High School

Second Place: Aryan Reddy, Freedom High School

 

Broadcast Journalism 

First Place: Tiffany Hannas, Krish Rajani and Zainab Iftikhar, Independence High School

 

Business Calculations

First Place: Jocelyn Jiang, Freedom High School

 

Business Communication

Second Place: Khushi Gandhi, Freedom High School

 

Business Ethics 

First Place: Kavya Lalith, Briar Woods High School

 

Business Law

First Place:  Meghna Sudheer, Rock Ridge High School

 

Computer Applications

First Place: Hunor Rusznak, Briar Woods High School

 

Computer Problem Solving

Second Place: Diya Wadhera, Rock Ridge High School

Third Place: Preet Othee, Freedom High School

 

Cyber Security

First Place: Kesava Gopavarapu, Rock Ridge High School

Second Place: Joseph Robinson, Broad Run High School

 

E- Business

First Place: Arunashalam Arlkiara, Independence High School

Second Place: Zahedi Huq, Tvassoli, Freedom High School

 

Economics

First Place: Shreya Krishna, Freedom High School

Second Place: Ethan Devarapalli, Rock Ridge High School

 

Entrepreneurship

First Place: Tanvi Jammula, Independence High School

 

Graphic Design

Second Place: Alan Cai, Dinesh Basa and Rohan Vuthuri, Briar Woods High School

Fourth Place: Akila Emani, Lightridge High School

 

Hospitality Management

First Place: Naomi Cho, Rock Ridge High School

Second Place: Nikita Reddy, Freedom High School

 

Impromptu

First Place: Veena Seshadri, Riverside High School

Third Place: Darius Dixon, Stone Bridge High School

 

Insurance and Risk Management

First Place: Ananya Manikandan, Rock Ridge High School

 

International Business

First Place: Sami Fuleihan; Govind Molakalapalli; Shiv Oberai, Freedom High School

 

Intro to Public Speaking 

First Place: Melissa Thomas, Briar Woods High School

Third Place: Celest Silva, Stone Bridge High School

Fourth Place: Shivika Metha, Rock Ridge High School

Fifth Place: Taha Asgar, Riverside High School

Sixth Place: Aryan Reddy, Freedom High School

 

Intro to Business Presentation 

First Place: Abhinav Babu, Broad Run High School

 

Introduction to Business

First Place: Rashmi Admala, Freedom High School

Second Place: Ryker Calic, Stone Bridge High School

Third Place: Abhinav Babu, Broad Run High School

Fourth Place: Zaynab Omar, Rock Ridge High School

Fifth Place: Colin Shue, Heritage High School

 

Introduction to Business Communication

First Place: Nicole Shou, Freedom High School

 

Introduction to Event Planning

First Place: Leena Fuleihan, Freedom High School

 

Introduction to Financial Math

Second Place: Tanisha Desai, Rock Ridge High School

 

Introduction to Information Technology

First Place: Rishi Borra, Freedom High School

 

Job Interview 

First Place: Nikolas Gruntz, Independence High School

 

Journalism

First Place: Shruti Adavelly, Freedom High School

 

Management Decision Making

First Place: Anuj Batra, Riverside High School

 

Personal Finance

First Place: Saipreetham Mannam, Rock Ridge High School

 

Political Science

Second Place: Rohan Misra, Rock Ridge High School

Fourth Place: Divya Kumar, Freedom High School

Fifth Place: Monica Rolf, Independence High School

 

Public Service Announcement 

First Place: Kaamya Sharma and Neeha Satrasala, Independence High School

 

Public Speaking

First Place: Delainy Prosper, Briar Woods High School

 

Publication Design 

First Place: Varala Naqvi, Briar Woods High School

 

Sales Presentation

First Place: Dahlia Trippel, Briar Woods High School

 

Securities and Investments

First Place: Luke Proehl, Freedom High School

 

Social Media Strategies 

First Place: Wang Kang, Freedom High School

Second Place: Tama Sharvirala, Lightridge High School

Third Place: Puckett Devault, Riverside High School

 

Spreadsheet Applications

First Place: Chase Landers, Briar Woods High School

 

Website Design

First Place: Nalin Aggarwal and Lin Sahu, Freedom High School

Second Place: Alexander Steele, Riverside High School

Third Place: Sayed Babiker, Stone Bridge High School

Fourth Place: Naomi Cho and Ananya Manikandan, Rock Ridge High School

Fifth Place: Meghana Gunda, Siddharth Mylavarapu and Sahithi Mudiganti, Lightridge High School

Seventh Place: Kalari Mirza, Briar Woods High School

 

Word Processing

First Place: Ray (Quinn) Taylor, Briar Woods High School

Second Place: Aayushma Pradhan, Freedom High School

 

 

 

 

Published March 31, 2021