LCPS DECA Students Win at DECA State Conference

 

As this year’s Virginia DECA virtual State Leadership Conference drew to a close, it was evident that Loudoun County Public Schools (LCPS) students did not let a pandemic slow their competitive spirit. DECA is an association of marketing students.

 

Of the 1,806 competitors, 571 were LCPS DECA students who competed in 54 unique events as individuals or teams of two or three students. Overall results included 269 LCPS DECA students recognized with top honors, earning eligibility to compete in the upcoming DECA virtual International Career Development Conference. This included 115 students who received first-, second- or third-place trophies. Of those LCPS students competing, 95 were recognized for their top exam score and individual role play.

 

Of the 160 trophies awarded at this conference, 60 went to LCPS individual students or groups. In addition, four LCPS DECA students each received a $1,000 scholarship; two students served as state officers for the 2020-2021 school year; and four students were elected to serve as state officers for the 2021-2022 school year. Both the outgoing (Ally Caudill) and incoming (Anika Damaraju) Virginia DECA state president are from Dominion High School and Briar Woods High School, respectively.

 

Additional acknowledgements included 10 chapters recognized for the DECA Inc. Chapter Promotional and Community Service Campaign; eight chapters recognized for the DECA Inc. Membership Campaign; eight chapters receiving awards for the Virginia DECA Annual Report; and nine LCPS DECA Advisors earning the Outstanding Advisor Award.

 

Job Interview

Second Place: Sankhya Ganesh (Independence High School)

 

Selling

First Place: Sana Aziz (Riverside High School)

 

Principles of Business Management & Administration

First Place: Raaga Kadali (Briar Woods High School)

Third Place: Chloe Collins (Freedom High School)

Sixth Place: Souvik Das (Independence High School)

Seventh Place: Brayden Rogers (Riverside High School)

 

Principles of Finance

First Place: Arjun Setty (Potomac Falls High School)

Third Place: Pranav Goteti (Independence High School)

Seventh Place: Manya Mahesh (Freedom High School)

Eighth Place: Aarav Sharma (Independence High School)

Ninth Place: SairishithaTamma (Lightridge High School)

 

Principles of Hospitality & Marketing

Sixth Place: Caelan Jones (Dominion High School)

 

Principles of Marketing

First Place: Arnav Gupta (Rock Ridge High School)

Third Place: Kashvi Ramani (Rock Ridge High School)

Fifth Place: Averie Gannon (Woodgrove High School)

 

Personal Financial Literacy

Eighth Place: Ryan Krieger (Heritage High School)

 

Accounting Applications Series

First Place: Smrithi Ramesh (Freedom High School)

Third Place: Jack Wingfield (Heritage High School)

 

Apparel & Accessories Marketing Series

Ninth Place: Charlotte Nunley (Broad Run High School)

 

Automotive Services Marketing Series

Third Place: Ryan Sakhel (John Champe High School)

 

Business Finance Series

Third Place: Tejus Lakshminarayan (Broad Run High School)

Sixth Place: Andrew Broughton (Briar Woods High) 

Ninth Place: Bhavya Shanmugam (John Champe High School)

 

Business Services Marketing Series

Ninth Place: Mario Suarez (Stone Bridge High School)

 

Entrepreneurship Series

Second Place: Sami Fuleihan (Freedom High School)

Sixth Place: Divya Sharma (Riverside High School)

Seventh Place: Grey Richards (Potomac Falls High School)

 

Food Marketing Series

Sixth Place: Caleb Taddeo (Freedom High School)

Seventh Place: Madeline Neff (Lightridge High School)

 

Hotel & Lodging Management Series

Second Place: Rashmi Admala (Freedom High School)

Seventh Place: Sindhura Pasupuleti (Lightridge High School)

Ninth Place: Uma Datar (Briar Woods High School)

 

Human Resource Management Series

Third Place: Kushi Sethuram (John Champe High School)

 

Marketing Communications Series

Sixth Place: Samantha Reineke (Independence High School)

Eighth Place: Daniel Farmer (Potomac Falls High School)

Ninth Place: Medha Indukuri (Briar Woods High School)

 

Quick Serve Restaurant Management Series

Fourth Place: Ishaan Verma (Broad Run High School)

Fifth Place: Kashvi Patel (Freedom High School)

 

Restaurant & Food Service Management Series

Third Place: James Dougherty (Woodgrove High School)

Fifth Place: Anisha Nanda (Freedom High School)

 

Retail Marketing Series

Eighth Place: Mia Godfrey (Riverside High School)

Ninth Place: Mayukha Rajupalepu (Briar Woods High School)

 

Sports & Entertainment Marketing Series

Fifth Place: Kaiden Carey (Independence High School)

 

Business Law & Ethics Team Decision Making

Seventh Place: Leinbach, Miller (Dominion High School)

 

Buying & Merchandising Team Decision Making

Third Place: Herrera, Mantalvan (Riverside High School)

Ninth Place: Muguertegui, Perkins (Riverside High School)

 

Entrepreneurship Team Decision Making

First Place: Krishna, Soni (Riverside High School)

Third Place: Bates, Hendershot (Potomac Falls High School)

Sixth Place: Earley, Stravinski (Dominion High School)

 

Financial Services Team Decision Making

Second Place: Fedorovych, Gowrisetty (Stone Bridge High School)

Fifth Place: Sarkar, Talluru (Broad Run High School)

 

Hospitality Services Team Decision Making

Seventh Place: Bennett, Ciliberti (Riverside High School)

 

Marketing Management Team Decision Making

Ong, Weinberg (Riverside High School)

 

Sports & Entertainment Marketing Team Decision Making

Second Place: Do, Copeland (Potomac Falls High School)

Sixth Place: Granahan, Keuhner (John Champe High School)

Eighth Place: Saggurti, Tran (Stone Bridge High School)

 

Travel & Tourism Team Decision Making

Ninth Place: Garland, Levkov (Dominion High School)

 

Business Services Operations Research

First Place: Choudhary, Desai, Kumar (Broad Run High School)

Second Place: Erny, Polk, Wiersma (Broad Run High School)

Third Place: Kanuparthy, Mathai (Rock Ridge High School)

Fifth Place: Hoskins, Moreno (John Champe High School)

Buying & Merchandising Operations Research

First Place: Mistry (Riverside High School)

Second Place: Gupta, Kanwar, Kasanagottu (Rock Ridge High School)

Third Place: Hoyle, St. Francis, Tang (Potomac Falls High School)

Fourth Place: Pfister, Ramey, Somavarapu (Independence High School)

Fifth Place: Keim, Mast (Broadway High School)

Sixth Place: Pickering, Robison (Riverside High School)

Seventh Place: Frields, Ravada (Independence High School)

 

Finance Operations Research

First Place: Tandon, Yao (Dominion High School)

Second Place: Andrea, Molakalapalli (Freedom High School)

Third Place: McGrail, Modhera (Stone Bridge High School)

Fourth Place: Kuninti, Malipeddi, Sarkar (Rock Ridge High School)

 

Hospitality & Tourism Operations Research

Third Place: Rasheed, Rowling, Sathish (John Champe High School)

Fourth Place: Chundru, Cohen (Stone Bridge High School)

Fifth Place: Chode, Duvvapu, Munagala (Rock Ridge High School)

Sixth Place: Misra, Uppari(John Champe High School)

Seventh Place: Jarrett, Milch, Shams (Riverside High School)

 

Sports & Entertainment Operations Research

First Place: Johnson, Pham (Riverside High School)

Second Place: Koroma, Luong, Schoener (Rock Ridge High School)

Third Place: Paparello, Wolok, Wolok (Dominion High School)

Fourth Place: Kannan, Weicker (Rock Ridge High School)

Eighth Place: Borden, Levi (Potomac Falls High School)

 

Business Solutions Project

First Place: Kuchipudi, Pulla (Broad Run High School)

Second Place: Dasoju, Rathore (Independence High School)

Third Place: Haney, Mahaffey, Ricketts (Riverside High School)

Seventh Place: Collins, Koscinski, Winans (Riverside High School)

 

Career Development Project

Second Place: Nair (Independence High School)

Third Place: Fitch, Humphrise, Oberoi (Rock Ridge High School)

Fourth Place: Magoon, Rajagopalan (Independence High School)

Fifth Place: Cantwell, Yi (Rock Ridge High School)

Sixth Place: Chiari, Fuller (Riverside High School)

 

Community Awareness Project

Second Place: Liesman, Martinez, Nunno (Riverside High School)

Third Place: Falgiano, Miller, Mulvihill (Stone Bridge High School)

Sixth Place: Fikru, Lupisella, Simon (Broad Run High School)

Seventh Place: Calabrese, Koehler, Oakes (Stone Bridge High School)

Eighth Place: Jakka, Jones, Michitsch (Riverside High School)

 

Community Giving Project

Second Place: Cohen, Howard (Stone Bridge High School)

Third Place: Clarke, Clarke, Morris (Rock Ridge High School)

Fifth Place: Lakis, Mandrgoc, Mcclure (Riverside High School)

Sixth Place: Khanna, Panchwagh (John Champe High School)

 

Financial Literacy Project

First Place: Dass, Jeevagan(Independence High School)

Fourth Place: Bass, Dhillon, Kopp (Riverside High School)

Sixth Place: Grof-Tisza, Ravikumar, Wall (Independence High School)

 

Innovation Plan

Second Place: Bangaru, Selvan (Rock Ridge High School)

Sixth Place: Shah (John Champe High School)

Seventh Place: Cheela, Lam, Singh (Rock Ridge High School)

 

Start-Up Business Plan

First Place: Huggins, Nimmer (Independence High School)

Third Place: Little, St. Clair, Yannam (Riverside High School)

Seventh Place: Hagler, Nagpaul (Rock Ridge High School)

Eighth Place: Al-Husseini, Senthikumar (Rock Ridge High School)

 

Independent Business Plan

First Place: Ramu (John Champe High School)

Second Place: Kalahasti, Kumar (Rock Ridge High School)

Third Place: Argueta, Cordova (Riverside High School)

Fifth Place: Prabhuswamy (Rock Ridge High School)

Sixth Place: Adiaconitei, Bhat, Mehta (Dominion High School)

Seventh Place: Gordon, Hughes (Stone Bridge High School)

Eighth Place: Dunn, Packiaraj, Polishuk (Broad Run High School)

 

International Business Plan

Second Place: Gottimukkala, Punna, Qadri (Rock Ridge High School)

Third Place: Buermeyer, Huq, Suazo (Rock Ridge High School)

Fourth Place: Madhu, Sullivant (Riverside High School)

Fifth Place: Cisneros, Gartland, Hopewell (Riverside High School)

Sixth Place: Khanna, Ravi (John Champe High School)

 

Franchise Business Plan

First Place: Angulo, Greenhalgh, Meccia (Broad Run High School)

Second Place: Kunapaneni, Zerkle (Independence High School)

Third Place: Bangari, Viola (Independence High School)

Fifth Place: Cojocea-Neagoie, DeStefano (Stone Bridge High School)

Sixth Place: Gustin, Rini (John Champe High School)

Seventh Place: Deckelman, Pereira (John Champe High School)

 

Integrated Marketing Campaign – Event

Second Place: Bakatsias, Chillot (Potomac Falls High School)

Fourth Place: Brodie, Connolly, Rucker (Riverside High School)

Fifth Place Bates, Margeson, Rubin (Potomac Falls High School)

Sixth Place: Sriramoju, Tanudjaja (Freedom High School)

Seventh Place: Frigault, Hipp, Price (Riverside High School)

Eighth Place: Gauthier (Independence High School)

 

Integrated Marketing Campaign – Service

Second Place: Joo, McCorry, McManon (Riverside High School)

Third Place: Amarante, Bashir (Rock Ridge High School)

Fifth Place: Gandhi, Srikanth (Freedom High School)

Sixth Place: Gambnir, Meehan (Independence High School)

 

Financial Consulting

Third Place: Ryan Gordon (Riverside High School)

Fifth Place: Pavan Ananthakrishnan (Dominion High School)

Eighth Place: Dhita Srikanth (Freedom High School)

 

Hospitality & Tourism Professional Selling

First Place: Arnay Walia (Stone Bridge High School)

Second Place: Aden Singh (Broad Run High School)

Third Place: Arshia Vadhani (Independence High School)

Fourth Place: Shreeya Pullangari (Freedom High School)

Eighth Place: Emma Butenhuys (Potomac Falls High School)

 

Professional Selling

Fourth Place: Esme Mackin (Rock Ridge High School)

 

School Based Enterprise Certified Chapters

First Place: Fromm, Kearney (Broad Run High School)

Second Place: Gallagher, Jackman (Stone Bridge High School)

Fifth Place: Harris, Turner (Potomac Falls High School)

Sixth Place: Danjczek, Lautenschleger, Quick (Loudoun Valley High School)

Eighth Place: Gray, Land, Taylor (Freedom High School)

 

 

 

 

Published March 29, 2021