• Club List 2018-2019

    Club name Club sponsor Meeting date/s Start Date Room number Fee
    6th and 7th grade Basketball Club Kelly Ford/Sara Frank 1st and 3rd Thursday 4-Oct   no
    8th grade Basketball Michele Hemstreet/Sue Simpson 2nd & 4th Wednesdays 26-Sep gym no
    Asian Appreciation club Ms. Rafiqi/Ms. Jenkins every other Thursday 28-Jan 612  
    Baking Club Carrie Simms/various staff TBD; interest meeting October 1st 1-Oct FACS kitchen Based on # of students; typically $20-$25 for consumables
    Battle of the Books Rebeccalee Watkins 1st and 3rd Wednesday 3-Oct library Yes - books/snacks/competition party
    Coding Club Lynn Hood Wednesdays 26-Sep Lab 3 no
    JML Theatre Cindy Reardon, Michael Kruczkowski, Charles Sniffin TBD; interest meeting September 26th 26-Sep   see Ms. Reardon for details
    Dungeons & Dragons Club Katie McMurrer Every other Monday 24-Sep 816 No
    Excellent Options Jennifer Calderone/ Marrisha & Tom Engler Every Thursday 27-Sep Tech Ed I No
    Geeking Club Megan Sutton Every other Thursday 27-Sep 608 No fee
    Green Team/Gardening club Amanda Smith Once a Month/Thursdays 4-October 814 no fee
    Harry Potter club Ms. Betz Fridays at 7:45 am 28-Jan 601  
    Heart and Sole Maggie Betz/Mary Armstrong/Kim VanAcker Monday & Wednesdays after school 24-Sep 601 National Program which requires registration of $175; includes fee for 5k race in December.
    History Day Laura Brown Every other Thursday (may increase as gets closer to competition date) 18-Oct 701 competition entry fee
    History Meets Hollywood Lindsay Norman Every other Thursday 4-Oct 620 No fee
    Homework Club Suzanne Salgado, Megan Bagby, Jesselyn Batts Every Monday, Wednesday, and Thursday 24-Sep 802/822 no
    JML Equestrian Club Gillian (Mary) Sims last Wednesday of each month 26-Sep 614 No
    Knitting Club Laura Adele Kennedy Every Monday during the 1st semester 24-Sep 711 $10 for yarn and knitting needs (or students can bring their own)
    Leo Club Laura Brown/Jennifer Nocito General Members - once a month, officers - 2x a month (Mondays) 15-Oct 701 No
    Lunsford Lady Laxers (Girls Lacrosse) Lauren Krause A day Wednesdays Oct. 3 - Dec. 5, Then March 6 - May 29 3-Oct gym No
    Magic the Gathering Lauren Krause/Keith Gary Every Monday - 1st & 2nd - Room 811, 3rd & 4th - Tech 1 1-Oct 811/tech 1 no
    MathCounts Kristin Kapp Every Wednesday from September 26 until December 19 at 7:45 am 26-Sep auditorium $5.00 for our school to have access to national products
    Model United Nations Megan Anderson Every Thursday 27-Sep Library Competition fees-Vary per competition $20 local, larger competitions further away are $70-100. Historically, only participated locally.
    Mystery Science Megan Sutton Once a month- first Wednesday 3-Oct 608 No fee
    Newspaper club Amanda Graybill Every Monday 1-Oct 604 no
    Nintendo Switch Club Keith Gary every Thursday 27-Sep Tech Ed II No
    Pride Club Sue Simpson/Holly Melko/Mary Armstrong First and Third Wednesdays 3-Oct 702 No
    Retro Gaming Club Chris Johnston Every other Monday-9/24, 10/15, 10/29, 11/12, 11/26, 12/10, 1/7, 1/28, 2/11, 2/25, 3/11, 3/25, 4/8, 4/22, 5/6, 5/20 24-Sep Library No
    Science Olympiad Sarah Curzon/Keith Gary Every Wednesday 26-Sep TE 1 40
    Spanish Club Marcia Charin Once a month, 1st Monday of each month. 1-Oct 801 Yes. For consumable supplies, I will provide food of different countries to the students participating in Spanish club.
    Speech and Debate Team Annie Cave Every Thursday 26-Sep 615 no
    Stage Craft Andy Sniffin Wednesdays- then Monday/Wednesday beginning in November 5-Nov and 7-Nov Art 2 part of Drama club
    Student Government Gigi Ozgur/Amy Bell/ Susan Grimes Second Wednesday of every month/officers in the AM 10-Oct library n/a
    Yearbook Gigi Ozgur/Amy Bell/ Megan Anderson Tuesday Mornings 18-Sep 820 No
    Yu Gi Oh Susan Grimes 1st and 3rd Wednesdays 3-Oct 823 no

     

    Activity Buses

    BUS 1924

    MOUNTCASTLE DR & CLARECASTLE DR 

    POLAND RD & SPECTACULAR RUN PL 

    PARAMOUNT PL & CEDAR HOLLOW DR         

    MIDDLESEX DR & PARAMOUNT PL      

    SPRING FARM CIR & NELLIE CT             

    FLINTONBRIDGE DR & EDGEWATER ST          

    LITTLE RIVER ELEM SCHOOL                  

    MINK MEADOWS ST & LANDS END DR           

    EDGEWATER ST & SARAZEN

    BRADDOCK RD & LITON PASTURE PL

     

    BUS 1805

    EDGEWATER ST & STINGER DR

    DANIEL SHANE DR & TIPPMAN PL

    DONOVAN DR & QUINLAND ST

    DONOVAN DR & DOWNFIELD ST

    DONEGAL DR & MANDEVILLE DR

    DONEGAL DR & HOWERTON DR

    DONERAILS CHASE DR & UNBRIDLEDS SONG PL

     

    BUS 043

    RIDING CENTER DR T & FLEMMING DR.

    FREEDOM HIGH SCHOOL

    RIDING CENTER DR & MANDOLIN ST

    ELK LICK RD & ELK PL

    ELK LICK RD & THOROUGHGOOD DR

    TALL CEDARS PKWY & NATIONS ST

    AUDUBON TRAIL DR & TURTLE DOVE CIR

     

    BUS 734

    HUTCHISON FARM ELEM SCHOOL

    GOLF VIEW DR & BEACHALL DR

    DEMERRIT ST & GOVER DR

    GOLF VIEW DR & PLANTING FIELD DR

    CENTER ST & UPPER CLUBHOUSE DR

    PLANTING FIELD DT & EDGARTOWN ST